Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Reportáže z akcí

2014

11. 5. 2014
MISTROVSTVÍ ČR V AGILITY
DLOUHOSRSTÝCH A KRÁTKOSRSTÝCH KOLIÍ

Druhý květnový víkend byl nejen svátkem matek, ale hlavně svátkem majitelů dlouhých sosáků. V Opatovicích nad Labem v areálu zverimexu Sirius se totiž konalo Mistrovství kolií a šeltií v agility. Dlouhosrstých kolií zde o titul bojovalo celkem 8 a k tomu se ještě přijeli ukázat i dva veteráni. I když se tento počet nezdá vysoký, byla zde většina kolií, které se agility aktivně věnují. V akci jsme mohli vidět jak již mistry či vícemistry z minulých let, tak úplné nováčky, kteří zde byli poprvé. Běhy zahájil první z otevřených běhů – jumping, ve kterém se bohužel dost týmů diskvalifikovalo. Následovaly jednotlivé zkoušky, a bylo skvělé, že v každé kategorii měla dlouhosrstka své zástupce na bedně! Jako poslední se běžel otevřený agility běh. Parkury stavěl rakouský rozhodčí Hans Fried,
a jeho parkury byly moc povedené a hodné mistrovství. Některé týmy si s nimi poradily hravě, jiné s chybičkami, či s diskvalifikací, ale to nic nemění na tom, že na těchto parkurech se běhalo moc hezky. Bylo fajn vidět v akci i již zmíněné veterány, kteří parkurem proběhli s radostí a i přes vyšší věk jsou stále v dobré kondici.

A jak to všechno dopadlo, a kdo se stal novým koliím mistrem?

Na prvním místě se umístila Eva Chrástná se Zorkou, druhé místo obsadila Veronika Kučeriková a Erny Gold Coll-Kony a pro třetí místo si doběhla Martina Burdziková a Fox.

Děkujeme Janě Zemkové za organizaci a Klubu collií a shletií za zajištění krásných cen pro vítěze.

Výsledky:

 

 1. Chrastná Eva + Camelot Princess Noko Bohemia 
 2. Kučeriková Veronika + Erny Gold Coll-Kony
 3. Burdziková Martina + Embers Leawrey 
 4. Aneta Ochránková + Emily Gold Od Dennynky

Bártová Pavla + Enchanteur Lago Benea
Fremutová Klára + Evanescent Love Leawrey 
Bártová Pavla + Cody z Josefovské pevnosti 
Všetečková Iva + Sabres Blue Horny Vlčí žleb 


Napsala Aneta Ochránková

FOTOGRAFIE:

Klára - http://kklarca.rajce.idnes.cz
Pavla - http://pavlako.rajce.idnes.cz
Všetečkovi - http://sabrycollie.rajce.idnes.cz


účastníci mistrovství


Vyhlášení 


5. AGILITY COLLIE CUP

15. - 16. 11. HLUČÍN

 

2013

MISTROVSTVÍ REPUBLIKY DLOUHOSRSTÝCH A KRÁTKOSRSTÝCH KOLIÍ V AGILITY


výřez loga z trika od  
DogWorld Graphics 

 

29. 6. se v Lounech odehrálo MISTROVSTVÍ REPUBLIKY DLOUHOSRSTÝCH A KRÁTKOSRSTÝCH KOLIÍ V AGILITY.U dlouhosrstek letos bylo skutečně na co koukat. Kraťandy dorazily jen dvě...

Pořadatelkou závodů byla opět Eva Plíštilová a samotná akce se odehrávala na krásném a hlavně obrovském prostru, který poskytl pro tyto závody (i pro následují tábor), kynologický klub v Lounech. Posuzování se ujala mezinárodní rozhodčí Jiřina Máčková (tu jsme mohli vidět posuzovat loňské MS v agility), která do Loun dojela z daleké Moravy. I tak byla účast na závodech poněkud nižší: v Lounech probíhaly závody o víkendu před MR a přece jen je toto prvním prázdninovým víkendem.

Hojná však byla účast dlouhosrstých kolií. Těch se po parkuru prohánělo hned deset: ostřílení mazáci, kteří již mají na poličce pohár z koliího mistrovství, ale i začátečníci a nové tváře. (dva závodníci do boje o titul zasáhnout nemohli: jedním byl kolií veterán Ted a druhým začátečník bez A1 zkoušky Clyde)

Paní rozhodčí stavěla své parkury pečlivě a využívala celé vymezené plochy, takže se mohli závodníci řádně proběhnout. Počasí bylo chladnější, nečekala nás žádná nesnesitelná vedra: prostě ideální podmínky pro krásné běhy. Bylo ráno a všichni byli připraveni - teda všichni krom Ivy Všetečkové se Sabrym, kteří cestovali do Loun cestou necestou a my se docela zapotili, abychom jim pomohli dostat se včas na parkur. Díky ochotným lidem se vše povedlo a kolií se mohlo zúčastnit skutečně deset.

Jako první se běžel jumping, který se již započítával do součtu, z něhož měl vzejít Mistr ČR. Trať o devatenácti překážkách prověřila všechny týmy a nastínila následující průběh závodů: kdo se nediskvalifikuje, vyhraje. Z devíti týmu dlouhosrstých kolií dokončily jen tři: Eva Chrastná se Zorkou na sedmém místě, Martina Burdziková s Foxem na devátém místě a Klára Fremutová s Ivčou na místě jedenáctém.

Pak se běžely zkoušky, které se do součtu pro MR nezapočítávaly. V A1 se předvedlo 6 dlouhosrstých kolií a dvě se umístily na bedně: 1. místo Pavla Bártová a Cody, 2. místo Eva Chrastná a Zorka. Parkur jedničkové zkoušky měřil celých 197 metrů a měl 22 překážek!

V A2 se předvedli tři zástupci plemene a i zde dva chlupatci stanuli na stupních vítězů: 1. místo vyhráli krásným během Jana Sucháčková s Ronym. Tento tým předváděl moc pěkné výkony po celé závody, i když byl jejich běh občas zakončen smolnou diskvalifikací... 2. místo vyhrála cestovatelka Iva Všetečková se Sabrym.

Následoval běh agility open, opět započítávaný do součtu. Zde se diskvalifikace oproti jumpingu trochu prohodily. Doběhlo více psů: na 3. místě Jana s Ronym, na 4. místě Pavla s Codym , na 5. Verča s Ernym a na 12. místě Klára s Ivčou.

A šlo se na čtvrtý poslední běh určený jen pro plemena mistrovství. Nic ještě nebylo rozhodnuto a skoro každý mohl ještě bojovat o titul. Kolií jumping obsahoval dvacet překážek. Z dlouhosrstých kolií běželi nejlépe - tedy jako jediný bezchybně (ovšem v celkovém pořadí až za nepřekonatelným krátkosrstým Elfíkem) - Veronika Kučeriková s Ernym. Na paty jim s jednou chybou šlapali Pavla Bártová s Codym. S jednou chybou a jedním odmítnutím skončili na celkovém 4. místě (mezi dlouhosrstkami 3. místo) Martina Burdziková s Foxem. 5. místo pak připadlo Ivě Všetečkové se Sabrym a 6. místo Kláře Fremutové a Ivče. Ostatní se bohužel diskvalifikovali.

Chvíle napětí a přišlo vyhlašování, kdy se účastníci konečně dozvěděli výsledky součtů a tedy, kdo je letošním Mistrem ČR dlouhosrstých kolií v agility. Vítězem se nakonec stala Klára Fremutová s Evanescent Love Leawrey - Ivčou. Jako jediní se ani jednou nediskvalifikovali a i když nebyli nejrychlejším týmem, vše dokázali doběhnout. Na druhém místě s jednou diskvalifikací na kontu pak stanula Veronika Kučeriková s Ernym Gold Coll-kony. Na místě třetím, obtěžkáni jednou diskvalifikací a pěti trestnými body, skončili Pavla Bártová a Cody z Josefovské pevnosti. Nepopulární čtvrté místo připadlo Martině Burdzikové a Embers Leawrey - Foxovi. Pátí, již se dvěma diskvalifikacemi, se umístili Jana Sucháčková a Right Boy Noko Bohemia - Roník. Šesté místo obsadila Eva Chrastná s Camelot Princess Noko Bohemia - Zorkou. Sedmí skončili Iva Všetečková a Sabres Blue Horny Vlčí žleb. Osmé místo by se započítalo začínajícím Kláře Marešové a Claremon Clyde Aratinga. Devátí skončili Klára Fremutová a Belle Etoile D´Or De Cabrenysset.

Pěkné běhy ve třídě veteránů předváděl i Ted (Becomes to You Leawrey) s Klárou Fremutovou. Ti v kategorii veteránů skončili na třetím místě.

Moc gratulujeme nejen letošním MISTRŮM, ale i všem, kteří  předváděli krásné výkony, čímž dělali čest našemu plemeni, ikdyž to občas na "bednu" nestačilo.

Kompletní výsledky zde: http://zavody.agility-pohoda.cz/?competitionId=56&action=events

a součty zde: http://zavody.agility-pohoda.cz/?id=146&competitionId=56&action=getSum

 

 1. Fremutová Klára + Evanescent Love Leawrey 
 2. Kučeriková Veronika + Erny Gold Coll-Kony
 3. Bártová Pavla + Cody z Josefovské pevnosti 
 4. Burdziková Martina + Embers Leawrey  
 5. Sucháčková Jana + Right Boy Noko Bohemia
 6. Chrastná Eva + Camelot Princess Noko Bohemia 
 7. Všetečková Iva + Sabres Blue Horny Vlčí žleb 
 8. Marešová Klára + Claremon Clyde Aratinga 
 9. Fremutová Klára + Belle Etoile D´Or De Cabrenysset

 
zdroj: http://kklarca.rajce.idnes.cz/MR_kolii_2013_Louny - Klára Fremutová

Odkazy na fotogalerie ze závodů:

http://kklarca.rajce.idnes.cz/MR_kolii_2013_Louny - Klára Fremutová

http://aledobo.rajce.idnes.cz/Horke_leto_a_MR_v_agility_kolii_2013/ - ALena Dobošová

http://wolfiis.rajce.idnes.cz/Agility_zavody_Horke_leto_MR_kolii_v_agility/ - Lucie Dušková

Za rok naviděnou.

Pavla Bártová


4. AGILITY COLLIE CUP

25. 8. 2013

Ratenice

Zásluhou Vilemíny Kracíkové a ZKO Simire Ratenice se koliáci po dvou měsících od Mistrovství ČR kolií v agility setkali na 4. Agility Collie Cupu. Soudcovala mladičká rozhodčí Kateřina Lerlová.

Účast dlouhosrstých kolií byla ve srovnání s mistrovstvím téměř stejná (oproti loňskému Agility Collie Cupu dvojnásobná), krátkosrstých kolií čtyřnásobná. Byly tedy dva týmy dlouhosrstých a dva týmy krátkosrstých kolií. 

Báječnou, uvolněnou atmosféru kazilo jen počasí a nedostatek jídla v kantýně. Ráno byla zatažená, ocelově šedá obloha, pak přišly přeháňky se slabým deštěm a nakonec se spustil pořádný lijavec. Pro čtyřnožce a Pavlu Bártovou bylo parádních 16°C, ale ostatním byla zima (hlavně při pohledu na Pavlu Bártovou v tričku s krátkým rukávem).

Prvním během byl jumping. Po třetí překážce - skočce se musel pes buď stáhnout (páníček běžel po levé straně tunelu), nebo vytlačit (páníček běžel po pravé straně tunelu). Vypadli zde Jana Sucháčková s Roníkem a Martina Burdziková s Foxem. Obě si chtěly psa stáhnout, ale bohužel jim se líbil více modrý tunel než ten žlutý. Právě psovod, který běžel na jistotu, psa vytlačoval, ale za tunelem mohl očekávat srážku.

Další trošku větší úskalí tohoto parkuru bylo na posledních třech překážkách. Asi nejideálnější možnosti řešení:

1) Stihnout být mezi předpředposlední a předposlední překážkou dříve než pes, udělat zde "francii" nebo "čelo" a stáhnout psa kolem pravé bočnice.

2) Doběhnout k levé bočnici předpředposlední skočky a na předposlední skočku stáhnout psa nejlépe "top spinem" kolem levé bočnice.

3) Na předpředposlední překážce mít psa po pravé ruce, následně si ho poslat před sebou na skočku a stranovými povely ho stáhnout kolem pravé bočnice.

 

Druhé se běželo agility. První problé,m nastal u třetí překážky - tunelu pod kladinou. Pes, jenž má raději zónové překážky než tunely, se musel pohlídat. Po tomto krátkém rovném tunelu následoval slalom a ti, kteří ho nemají zvládnutý, zde většinou získali odmítnutí, protože psovod se musel téměř přetrhnout, aby stihl být na pravé straně slalomu dříve, než se k němu dostal čtyřnohý přítel.

Další menší krizovka byla mezi překážkami 9 a 10. Za devátou překážkou chtělo psa stáhnout nejideálněji "čelem" , popřípadě "francií" do tunelu. Pokud se málo stáhlo nebo nestáhlo vůbec, pes běžel rovně na jinou překážku. Zde vypadla třeba Evička Chrastná se Zorkou.

Zajímavé bylo, že spousta psů, přeskakovala sestupnou zónu na áčku a mnoho chyb bylo i na sestupné zóně kladiny. Hned za kladinou se točilo do tunelu a tak spousta páníčků, kteří dělají na kladině sbíhané zóny, nedovedlo psa až na konec kladiny z obavy, aby pes neskočil skočku naproti kladině.

 

Naposledy se všichni na start postavili v agility družstev. Při prohlídce jsme se zasekli na překážkách - skočkách 10-13. Nabízela se zde spousta způsobů, jak toto problematické místo řešit, jen si vybrat. Každý si situaci vyřešil jinak a to více či méně úspěšně. Některým se podařilo parádně a v pěkné rychlosti prokličkovat, bohužel jiní zde skončili. Například u běhu Zuzany Říhové s Gastonem jsme zjistili, že zde není zrovna ideální použít klasický "top spin". Pavla Bártová udělala částečný "top spin", ale už si nestáhla a nepohlídala Codyho. Oba dva týmy to stálo diskvalifikaci

. 
 

A jak to tedy dopadlo?

 

Výsledky jednotlivci

 

Absolutní vítěz

Pavla Bártová & Cody z Josefovské pevnosti

(poprvé v historii konání Cupu se jím stala dlouhosrstá kolie)

 

  Dlouhosrsté kolie   Krátkosrsté kolie
1. Pavla Bártová & Cody z Josefovské pevnosti (Cody) 1. Monika Vosyková & Maggie May Cinnaberry's (Maggie)
2. Iva Všetečková & Sabres Blue Horny Vlčí žleb (Sabry) 2. Dagmar Laníková & En Ten Týky Nirreterrit (Elfík)
3. Olga Sidimáková & Baron Brit Ronna Bohemia (Brit) 3. Kristýna Růžičková & Nightfall Natalain (Odie)
4. Klára Fremutová & Belle Etoile D'Or De Cabrenysset (Etinka) 4.-5. Ivana Růžičková & Cole Grenay (Vigo)
5. Jana Sucháčková & Right Boy Noko Bohemia (Roník) 4.-5. Michaela Štemproková & Caynne of Bohemia Balada (Kejny)
6. Klára Fremutová & Evanescent Love Leawrey (Ivča) 6. Zuzana Říhová & Bandar - Šáh Bila Kaífa (Gaston)
7. Eva Chrastná & Camelot Princess Noko Bohemia (Zorka) 7. Štěpánka Pavlíčková & Cik Cak Leneli (Barney)
8. Martina Burdziková & Embers Leawrey (Fox)    

 

 Veteráni

1. Ivana Růžičková & Escape Krásná louka (Skip)

- krátkosrstá kolie

2. Klára Fremutová & Becomes to you Leawrey (Ted)

- dlouhosrstá kolie

Výsledky družstev

Dlouhosrsté kolie Krátkosrsté kolie
1. Klub řváčů 1. Kraťandy 1
Etinka, Fox, Ivča, Zorka Barney, Maggie, Odie, Vigo
   
2. Chlupáči 2. Dav to ví pankáči
Brit, Cody, Roník, Sabry Elfík, Gaston, Kejny
   
Celkově
1.Kraťandy 1
2.Klub řváčů
3.Chlupáči
4.Dav to ví pankáči

 

Autor: Iva Všetečková
 
Fotogalerie:

 

Pasení s dlouhosrstkou 005

Načešice
16. 11. 2013

 

Dne 16. 11. se v Načešicích u Heřmanova Městce konalo už páté Pasení s dlouhosrstkou. Jak to tak ale bývá, dlouhosrstek bylo poskrovnu, jen pět, a tak byl počet psů doplněn o další příbuzná plemena - krátkosrsté kolie a jednu šeltii. Kromě Jerryho (Enchanteur Lago Benea) který od jara příležitostně jezdí za ovcemi, viděly ostatní dlouhosrsté kolie ovce poprvé, nebo podruhé. Celý den se nám věnovala paní Rájová. Na pastvině se vystřídalo postupně okolo dvaceti oveček  v menších stádečkách po šesti kusech.

Dopoledne se všichni dvakrát vystřídali u ovcí. Přítomné krátkosrsté kolie ukázali, jak vypadá zkouška HWT TS. Pak účastníci odjeli na oběd do Heřmanova Městce, který byl spojen s teoretickou přednáškou.

Do odpolední části nastoupily už jen tři dlouhosrsté kolie. Krom Jerryho i Keisy (Because it ´s me African Gold) a Diana Gold Chytrá Kráska. Ta v posledním kole ukázala pěkný zájem o ovce.

Počasí vyšlo na jedničku s hvězdičkou! A i psi, kteří o ovce nejevili zájem, si den užívali.

Moc děkuji paní Rájové za možnost pořádat tuto akci u ní a pod jejím celodenním dohledem. 

A na závěr si nemohu odpustit již tradiční povzdech: "Tak příště snad ve vyšším počtu." ;-)
Pavla Bártová

Fotografie z akce naleznete zde: Pasení s dlouhosrstkou 005

  2012
Pasení s dlouhosrstkou 002
29. 4. 2012 
Vsetín
 

Již podruhé se nám podařilo uspořádat „Pasení s dlouhosrstkou“ ve Vsetíně, pod skvělým vedením Petra Burdíka. I když se na poslední chvíli změnila účast přihlášených, všichni si to skvěle užili. Asi polovina účastníků přijela ve stejné sestavě jako loni a jejich postavení k ovečkám se moc nezměnilo, až na Diora (Aurelio Adore van Golden Nachtigal), který viděl ovečky podruhé v životě. Krásně se rozpásl a pokud mu to panička umožní, byla by škoda toho nevyužít. U ostatních, kteří viděli ovečky poprvé, se jejich vlohy projevily málo a nebo vůbec. Nakonec se zúčastnilo 6 DK, 1 KK a 4 SHE. Foto zde.

 


 

Po roce se opět všichni kolií agiliťáci sešli v Lounech na Mistrovství ČR v agility dlouhosrstých a krátkosrstých kolií.

Tak takhle zní ideální úvod. A není pravdivý... Nutno podotknout, že do Loun rozhodně nedorazili všichni. Za dlouhosrsté kolie se zúčastnilo pět psů a za krátkosrsté jen dvě. Kde se všichni ostatní dlouhosrsté i krátkosrsté kolie schovávají nikdo netuší. Na Moravia Openu, jenž se opět ocitl v kalendáři agility akcí hned vedle Lounského "Horkého léta" se objevila jen DK Abra a dvě kraťandy. Další příležitost ukázat se budou mít kolií týmy už 2.9. v České Lípě na Collie cupu, tak snad tam se sejde větší konkurence...

Zpět k Lounským závodům "Horké Léto":
Ale s malou oklikou do historie, pokud mi odpustíte....

Letos na začátku nového roku schválil Klub agility pravidlo, že se titul Mistra ČR v plemeni bude udělovat jen, pokud bude mít vítěz 9 konkurentů. V historii koliího mistrovství bylo nejvíc zúčastněných dlouhosrstek v roce 2009 a to 9. Od té doby počty klesají. Loni se zúčastnilo 6 psů a letos ještě o jednoho méně. Naštěstí bylo nové pravidlo klubem záhy odvoláno a tak mohou mít i kolie letos mistra.

A teď skutečně o letošních závodech:
Lounské závody Horké Léto opět pořádané v areálu kynologického klubu v Lounech organizovala již tradičně Eva Plíštilová. Pískal Petr Rybář. A závody tentokrát dostály svému jménu a bylo skutečně horko! A účastníci mistrovsví běželi agility, zkoušku, jumping a navíc ještě speciální jumping. Poklonu si zaslouží tedy všichni zúčastnění, kteří i v tom vedru zvládli čtyři běhy.

A teď k účastníkům: kromě loňského vítěze Sabryho (Sabres Blue Horny Vlčí Žleb) a Ivy Všetečkové se mistrovství zúčastnily samé nové tváře. Poprvé se na mistrovství předvedl již devítiletý Ted ( Becomes to You Leawrey) s Klárou Kuckovou, kteří již závodí v LA2. Pod vedením Kláry Kuckové se předvedla ještě Etynka (Belle Etoile D´Or De Cabrenysset), která letos vstoupila na dráhu oficiálních agility závodů. Loni se Cody z Josefovské pevnosti zúčastnil s Pavlou Bártovou pouze tréninkově, ale letos už byly opravdovými účastníky mistrovství. A jediná trikolorní kolie v poli (a jediná trikolorka s PP, co se kdy MR zúčastnila v jeho novodobé historii) byla Zorka (Camelot Princess Noko Bohemia) která se spolu s Evou Chrastnou účastnila svých prvních závodů. Hned v úvodu složili zkoušku LA1 na prvním místě se známkou výborně a mohly se tak zúčastnit mistrovství. Jejich první oficiální start se jim povedl.

A výsledky? Výsledek byl jeden: pohodový den prožitý s koliími sportovci. Zcela vážně a upřímně musím říct, že účastníci, kteří se na MR letos sešli, byli přátelští lidé, kteří si navzájem fandili. Nebyla tu patrná žádná nevraživost, nebo nepřátelství. Většina závodníků závodila v nových tričkách s motivem sportujících kolií a vypadalo to, jako by to byli členi jednoho týmu a ne soupeři, kteří se bijí o titul mistra! A za ty výkony ve vedru by si titul zasloužili všichni!

Vítěz byl nakonec jen jeden: Cody z Josefovské pevnosti . Na druhém místě stanul zcela oprávněně veterán Ted (Becomes to You Leawrey) a třetí skončila Zorka (Camelot Princess Noko Bohemia).

Blahopřeji všem!!!

Dodatek: Letos závody skvěle organizačně klapaly, děkuji Evě Plíštilové za jejich pořádání.

Takové pohodové závody s přátelskou atmosférou by mohly být častěji! Tak zase za rok na mistrovství a snad se sejdeme ve větším počtu!!!

Pavla Bártová

ODKAZY NA FOTOGALERIE:

Oddennynky (zdroj fotografií v článku)
Animels
KláraK

 


 
Abych tentokáte nemusela přílíš zaměstnávat své mozkové buňky psaním, vyrobila jsem podle všech povedené reportážní video z této akce, na které můžete kouknout níže smiley. K tomu dodám poděkování výborným isntruktorkám - obedience Kristýna Vojkovská (metody nácviku obedience prvků měly velký úspěch a pokud nebudeme líní a budeme pečlivě pilovat,  obedience ring na nás čeká), agility - Martina Plošková ( trénink naplánovala velmi pestře. Kombinace skokové gymnastiky, běhavých záludných parkůrů a srandastíhače nakonec neměla chybu) a také díky Anně Horákové za poskytnutí babičkovské chakoupky a velké zahrady u ní (klid, čerstvý vzduch, zeleň, krásná příroda). Večery byly okořeněny táborákovými dobrotami, sklenkou lehkého vína a povídáním do ranních hodin.....prostě idylka! Zúčastnilo se celkem 6 dlouhosrstek, 6 šeltií, 2 border coliie, australák, choďák, boloňský psík, zlatý retrívr. Většina se zúčastnila od pátku do neděle a ti udělali nejlépe! Pejsci i lidé byli přešikovní. Pokud bude o akci opět zájem, příští rok si dáme, tam na konci světa bez teplé vody, obchodu, signálu, splachovacího záchodu s partou pohodových lidí, repete wink....není nad to být na chvíli mimo civilizaci. Přidávám odkaz na opravdu opravdu moc moc nádherné fotky Pavly Bártové!!!
 
Díky všem, že jsme si to užili cheeky
 


 

AGILITY SOUSTŘEDĚNÍ S RADOVANEM LIŠKOU

KK Zetor Brno 13. – 18.8.2012

Po roce zavítaly dlouhosrstky opět na Zetor do Brna! Stejně jako loni zápolili s Radovanovými tratěmi Cody, Erny a Emilka, a aby barvy nebyly tak jednotvárné obohatili chlupatou sestavu trikolóři Jerry a Sára.

Opět na nás čekalo překrásné prostředí a zázemí cvičáku, výborné jídlo, ale hlavně spousta cvičení a zábavy. I přes mnohdy vysoké teploty a ostré sluníčko chlupáči makali a snažili se. Velkou srandou se stal čtvrteční „odpočinkový den“ , ovšem odpočinkový byl jen pro pejsky. My jsme museli překonat parkur, jako bychom byli psi, a pak ještě vtipnou soutěž družstev. Ale aby to nebylo těm čtyrnohým líto, zaběhli si alespoň tuneliádu, při které jsme mohli být svědky nevídaného okamžiku, a to běh Radovana a kolie! Vyvoleným se stal Erny, a byl to vážně nevšední zážitek!

Radovan má skvělý přístup k tréninku, ví, kdy je vhodné skončit, a to je, myslím si, u kolií dost důležité. I letos stavěl pěkné běhací traťě, kde se psi mohou hezky rozběhnout. Tímto moc děkujeme!

Na Zetoru bylo jak jinak než skvěle a snad příští rok zase yes

napsala: Aneta Ochránková
Fotky od Pavly Bártové
 


3. Agility Collie cup
2. 9. 2012
Česká Lípa

V neděli 2. 9. 2012 v České Lípě proběhl již třetí AGILITY COLLIE CUP. Akci pořádala za podpory pražského Klubu chovatelů kolií a šeltií Vilemína Kracíková. Za příjemné závody, ze kterých si každý sosatý účastník něco odvezl jí patří veliké poděkování.

Rozhodčí byla tentokrát Veronika Vostrá. Běželi se tři běhy: jumping, Agility a speciální agility družstev.

Dlouhosrsté kolie byly zastoupeny pouhými čtyřmi kousky. ( Pro zopakování: letošního MR plemene v agility se zúčastnilo jen pět kolií. Tento rok hold počty dlouhosrstých kolií na parkurech agility nejsou nijak závratné)

 

Zúčastnili se: Sabres Blue Horny Vlčí žleb + Všetečková Iva, Baron Brit Ronna Bohemia + Sidimáková Olga, Cody z Josefovské pevnosti + Pavla Bártová, Camelot Princess Noko Bohemia + Eva Chrastná

 

Z této čtveřice byl nakonec nejúspěšnější Sabry s Ivou. Vítězství si zasloužili, ale na celkového vítěze 3. ACC nedosáhli. Tím se stal Escape Krásná Louka s Ivou Růžičkovou. Výsledky dlouhosrstek zde.

Čtyři dlouhosrsté kolie vytvořily jediný tým pod názvem COZO BASA. Koho by zajímal vznik nezvyklého jména, nechť si spojí první písmena domácích jmen dlouhosrstek.
(nápověda: COdy, ZOrka, BAron, SAbry)
Nutno dodat, že v agility určeném pro družstva se dva zástupci týmu diskvalifikovali. Jelikož se však vyhlašovaly zvlášť družstva dlouhosrstých a krátkosrstých kolií, můžete si tipnout, kolikátý tento tým skončil. Ano, první!

Jako účastník letošního ACC mohu tyto závody všem dlouhosrstým koliím agiliťákům doporučit. K absolutní spokojenosti mi chybí jen vyšší počty zúčastněných dlouhosrstek.
 

Kéž by se příští rok na akcích pořádaných pro akční dlouhosrsté kolie sešlo více zástupců našeho zcela úžasného plemene!

Takže příští rok na viděnou ;-) A žádné výmluvy!

BcA. Pavla Bártová

Foto a video - zdroj fotgrafie níže


Foto p. Všetečková


 
Oproti loňsku utrpěly dlouhosrsté barvy 50% újmu a zúčastnila se pouze jedna, respektive jeden dlouhosrstý koliák a to Amore Mio New Marton s Emíliou Vránovou. Byly to jejich první závody a soutěžili tedy v kategorii OB-Z, odkud odešli s verdiktem zkouška splněna a odnesli si titul Vítěz plemene v OB-Z + Vítěz třídy OB-Z. Absolutním vítězem se zaslouženě stal kraťandák En Ten Týky Nireterrit s Dášou Laníkovou. Ze zástupců klubových plemen se zúčastnila 1 DK, 2 KK a 1 SHE a to ve třídách OB-Z a OB1. Amore, tedy Chyr, se stal 4.DK se zkouškou OB-Z. Bylo přislíbeno, že pokud se v budoucnu zvýší stavy klubových plemen, dočkáme se MR plemene v obedienci. Současně s tímto závodem probíhalo MR belgických a australských ovčáku. Organizačně závody klapaly, milé bylo, že nikdo neodešel bez pohárku a to je správné, protože už jen to sebrat odvahu a dojet je vítězství, které si pohárek zaslouží. Co se výkonů týče, podepsalo se na některých týmech úmorné vedro a pejsci byli občas trochu, místy hodně nesoustředění. Ovšem byly i takové, které by předvedly parádní výkon snad i kdyby trakaře padalywink
 
Takže za rok všechny chlupy sebereme a sejdeme se na 4.ročníku!
Děkujeme KCHKS Praha a Vilemíně Kracíkové
Napsala Veronika Kučeriková
 
 

Již po třetí a opět na stejném místě ve Vsetíně, pod vedením zkušených instruktorů Moniky Šnajdárkové a Petra Burdíka, se uskutečnilo pasení určené pro dlouhosrsté kolie. Na ovečky se přijelo podívat celkem 7 dlouhosrstek.

Jerry“ - Enchanteur Labo Benea, „Fleur“ -Fleur de la Vie Lago Benea, „Connie“ - Connaissance Lago Benea a „Amina“ Amina Lago Benea viděly ovečky poprvé. Z těchto čtyř nováčků se nejvíce zamlouvaly ovečky Jerrymu, který byl na poprvé opravdu šikovný. Holky se potřebovaly trochu víc rozkoukat a ke konci se i u nich začal projevovat zájem o pasení.

„Ennie“ – Espérance Lago Benea byla u ovcí po třetí a tak s paničkou už pomalu zkoušeli trénovat, jak by to mělo správně vypadat. „Dior“ – Aurelio Adore van Golden Nachtigal přijel na tuto akci jako pravidelný účastník a byla radost se na něj dívat, jak mu to skvěle jde. Je jeden z mála, co jezdí pravidelně trénovat a na podzim složili zkoušku ZVOP.

Poslední m aktérem byl „Chyr“ – Amore mio New Marton, který zná ovečky nejen nejlíp, ale i nejdýl, a tak se snažil ostatním předvést, jak by takové pasení mělo vypadat. Chyr se zatím jako jediná a první dlouhosrstá kolie v ČR, může pyšnit složenou zkouškou IHT1-TS.

A jak taková akce probíhala? Dopoledne jsme začali krátkou teorií o pasení, jako takovém a po té pokračovali se seznamováním psů s ovečkami v košáru. Přes oběd jsme si dali všichni pauzu na svačinu a společné focení. Protože dlouhosrsté kolie jsou v pasení trochu klidnější, než ostatní plemena, nebyl problém vzít ovečky na volnou pastvinu a užívat si pasení, jako praví ovčáci J Pokud se náhodou stalo, že některá ovečka chtěla utéct, byla okamžitě vrácena do stáda opodál hlídající borderkou, která patřila trenérům.

Počasí bylo ze začátku pošmourané, ale odpoledne vylezlo i sluníčko a tak jsem ráda, že se akce opět vydařila. Doufám, že si všichni odnesli příjemné zážitky a nové zkušenosti nejen o pasení s dlouhosrstkou.

Foto Pavla Bártová
Foto Jiří Růžička


Skupinové foto účastníků Pasení s dlouhosrstkou 003 od Jiřího Růžičky

 

2011
 

    Původní záměr byl se jen potkat s fajn lidičkama a strávit s chlupáčema příjemný den. Potom někoho napadlo (myslím, že to byla Anet s Emčou), co kdybychom to spojili s pasením. A jelikož s Chyrem jezdím pravidelně pást ovečky do Vsetína, domluvila jsem tuto akci právě tam wink.

    Přijelo 9 kolií a 1 šeltiák s celkem 6-ti dvounožci. Úvodem pasení nás provedl Petr Burdík, který se společně s Monikou Šnajdárkovou o nás starali celý den, za což jim patří velké dík! Dopoledne si dal každý chlupáč na rozjezd dvě kratší seznamovačky s ovečkami, kolem oběda jsme dali nejen ovečkám pauzu a šli se projít a fotit, poté jsme pokračovali v tréninku.

    Něco málo bych chtěla napsat z mého pohledu, kdy jsem vlastně poprvé viděla pást několik kolií najednou a mohla porovnávat. Do této doby jsem viděla v akci pouze Ernyho s Chyrem. Jejich první setkání s ovečkami proběhlo skoro na stejné úrovni, kdy projevili v celku velký zájem. Ostatní kolie už takový zájem neměli, ne že by je ovečky nezajímaly vůbec, rozhodně se jich nebály, ale bylo to jiné… Zeptala jsem se naší „trenérky“ proč to tak je. Její odpověď byla následující : „Jsou psi, co honí a loví ovce/psi co leží a čumí na ovce a nechtějí se pohnout/ a psi u kterých se musí zájem budit. A vy jste holt v první a oni ve třetí kategorii“. I když je zájem zpočátku  malý, neznamená to však, že nebudou jednou pást jako praví ovčáci. I u mnohých bordercollií se zájem o ovečky projevil až po čase...zkrátka je to velmi individuální a chce to trénink, trénink a hooodně trpělivosti.

    Doufám, že si z této akcičky odnesli všichni něco nového a zajímavého nejen o práci se psem a ovečkami. Přeci jenom člověk se psem pracuje a přemýšlí jinak, než třeba u klasické poslušnosti nebo na agility. Jednoduše řečeno, je to práce na instinktu psa a porozumění jeho chování v dané situaci.

foto1foto2

Pasení zdar!

Emília Vránová


 
 

Druhý ročník Collie agi cupu se konal v areálu cvičiště "Školy psích sportů" v Horních Počernicích.

Závody byly spojené zároveň s Klubovým šampionátem belgických ovčáků, Klubovým šampionátem australských ovčák a Vousatým pohárem. Samozřejmě každé plemeno bylo vyhodnocováno samostatně.

Závodů se mohli zúčastnit pouze psi a feny s výkonnostním průkazem.

Parkury byly postaveny podle parkurů z MS BO 2011,2010, závody pískala rozhodčí s mnohaletými zkušenostmiJaroslava Podmolová a parkury se jí skutečně povedly! 

Účast byla také hojnější než bývá u DK a KK obvyklé, na startu se ukázalo 8DK a 7KK.

Na programu celých závodů byly běhy Agility, Jumping a Agility družstvech..... Vyhodnocoval se součet agility a jumpingu a posléze družstva.

Počasí se povedlo velice, na teploučko si nemohl nikdo stěžovat, takže závody byly náročné jak pro psy i páníčky :), přesto se koliáci snažili a běhali jak o život i v takto horkém dnu.

Výsledky celých závodů collie agi cupu dopadly takto:

Jumping: 1. Loužecká Zdenka a Barones Berry Ronna Bohemia, 
                    2. Kucková Klára a Becames To You Leawrey, 
                    3. Všetečková Iva a Sabres Blue Horny Vlčí žleb.

Agility: 1. Loužecká Zdenka a Barones Berry Ronna Bohemia, 
              2. Kucková Klára a Becames To You Leawrey, 
              3. Nováková Lucia a Blind Date Ever After.

V součtech: 1. Loužecká Zdenka a Barones Berry Ronna Bohemia, 
                        2. Kucková KLára a Becames To You Leawrey, 
                        3. Stehlíková Hana a Fairytale Leawrey.

Družstva dlouhosrstek a krátkosrstek byly pouze 4, 2teamy DK a 2 teamy KK,

a celkové vítězství v družstvech vyhrál team dlouhosrstek : Stehlíková a Ferdy, Kucková a Ted a Nováková a Bonie :-)

Přesto, že KK bývají obvykle rychlejší než DK, zde k vítězství pomohla preciznost dlouhosrstek.

Poháry a ceny byly skutečně přenádherné, tak snad příští rok bude ještě větší účast!!!!

Na závěr je třeba poděkovat Vilmě Kracíkové a Škole psích sportů za organizaci
a Klubu chovatelů kolií a šeltií Praha za sponzoring akce!

K. K. 
24.9. Prostějov,
rozhodčí Markéta Píšová, steward Zuzana Krejčiříková
 
 2.OCSC se letos konal na Moravě, konkrétně na cvičišti KK Prostějov. Závodníků bylo pomálu - 2 šeltičky, 2 kraťandy a 2 dlouhosrstky. Dlouhosrsté barvy hájil Erny Gold Coll-Kony s Veronikou Kučerikovou a Abra Queen of Garden s Martinou Ploškovou, které ze souboje vzešly vítězně s 219 b, Erny 172,5 b, oba bojovali v kategori OB-Z. Absolutním vítězem a naprosto zaslouženě se stala kraťanda Brazilia Bíla Kaifa s Evou Komínkouvou (OB2), které získaly neuvěřitelných 295 b.yes!
   Současně s OCSC probíhaly zkoušky pro ostatní plemena, nejkrásnější výkony byly k vidění v kategorii OB2, zakletou kategorií byli jedničky, zde zkoušku nesložil nikdosad .  Úspěšní i ti méně úspěšní si odnesli krásné pohárky a ceny, žádná kolie ani šeltie neodešla s prázdnou.
    O organizaci se postarala  Dáša Laníková, které tímto děkujeme za příjemně strávený den, taktéž rozhodčí, stewardce a Vilemíně Kracíkové, která zajistila ceny, byl to opravdu pohodový den.
 
I když se letos zúčastnily jen 2 DK, tento sport se mezi dlouhány začíná "rozjíždět", tak věřím, že příští rok se nás utká mnohem víccool.
 
 
Bc. Veronika Kučeriková
 


 
 Tohoto skvělého a úžasného soustředění se zúčastnily celkem 4 dlouhosrsté kolie. Ve skupině začátečníků pod vvedením Radovana Lišky agilitili kóliáci Erny ( Gold Coll - Kony) s Codym (s Josefovské pevnosti) a kólií slečna Emily ( Gold od Dennynky). U Oliny Edrové ve skupince pokročilých běhala již zkušená závodnice Abra ( Queen of Garden). Naši chlupáči rozhodně svému plemeni ostudu nedělali, snažili se a běhali i ve vedrech, a po borderkách a šeltičkách byly nejzastoupenějsí plemeno na tomto soustředěníyes. Pan Radovan byl tuze trpělivý a tímto mu za naši skupinku začátečníků moc děkujeme!!! Celému soustředění nelze nic vytknout, trpělivý instruktoři, krásné prostředí areálu, skvělý plac, výborné jídlo a naši šikovní chlupáči smiley. Tak snad příští rok opět na ZETORUsmiley.
 
Aneta Ochránková
 


 
 
Závod se konal v krásném prostředí lounského cvičiště, o jehož výborném zázemí netřeba diskutovat.
Horké léto se v tento den nedostavilo, ačkoliv prý bylo objednáno. Letos došlo k mnoha změnám, co se zaběhlého "systému" MR týče. Za prvé nebylo pořádáno na podzim, nekonalo se ve Dvoře Králové nad Labem jako loni, současně fs MR kolií již neprobíhal "Speciál šeltií" a novinkou se stala i mírně pozměněna pravidla startu na tomto mistrovství - podmínkou účasti  složená zkouška A1 a to aspoň na velmi dobře, účast pouze psů s PP.
 
Hned po vyvěšení propozic se začalo diskutovat o zvoleném termínu tj. 2.7. Tento závod se jako jediný odvážil dát do křížku s velkolepým závodem "Moravia Open" (kterého se účastní i světová špička). Vliv na účast to jistě mělo, ale otázkou je, jak velkou.
 
Loni bylo na mistrovství 10 DK a 11 KK.
Letos se zde objevilo 7 DK a pouhé 3 KK.
(Na Moravia openu ovšem zápolili jen 4 KK a
1 DK. A je naprosto pochopitelné, že některé kolií týmy daly přednost této jedinečné události.)
 
Už loni visela ve vzduchu otázka, proč se tak málo kraťand účastní MR, když je to plemeno, které si lidé pořizují právě na agility a po českých parkurech jich běhá několik desítek a určitě i mnohonásobně víc než dlouhosrtek. . Co se týče dlouhosrstek, může se zdát číslo 7 také poněkud slabé, avšak se odhaduje že v současnosti není v ČR víc jak 20 DK s aktivním výkonnostním průkazem, takže účast není až tak malá.
Kolijky běželi celkem 3 běhy + zkoušku tj. agility, jumping I a jumping II. Ze součtu těchto 3 běhů vzešli vítězové a pořadí. A teď byste jistě chtěli slyšet, jak to běhalo těm našim chlupáčům. Myslím,že docela pěkně... někomu  líp, jinému hůř, tak jak už to bývá. Často se řeší (a hlavně pomlouvá) kolií tempo resp. jejich páníčci, že kolie dostatečně nemotivují, aby běželi "rychle".......někdy je motivace docela obtížná, ale věřte, že i když to občas třeba tak nevypadá...za každým výkonem, ať už je horší či lepší, je velký kus práce a toho bychom si měli v prvé řadě vážit. A i když třeba postupové rychlosti nezačínají 4 ale dvojkou či trojkou, i tak je ten pohled na chlupy v akci úžasný a přejme si ho vidět čím dál častějiheart.
 

Na závěr je třeba poděkovat Evě Plíštilové za organizaci a Klubu chovatelů kolií a šeltií Praha za sponoring akce!

Za rok na viděnou a snad v hojnějším počtu!  

Výsledky DK: 
1. Sabres Blue Horny Vlčí Žleb + Iva Všetečková
2. Erny Gold Coll-Kony + Veronika Kučeriková
3. Fairytale Leawrey + Hana Stehlíková
Bez známého pořadí:
Loužecká Zdeňka + Baroness Berry Ronna Bohemia
Sidimáková Olga + Baron Brit Ronna Bohemia
Nováková Lucia + Blind Date Ever After
(Bártová Pavla + Cody z Josefovské pevnosti)
 
 
 
Bc. Veronika Kučeriková
 


LVT Léto s Lassií 2011
od 3. 7.  do  10. 7. 2011
Louny

Rok se s rokem sešel a areál ZKO Louny opět přivítal příznivce kolií a šeltií. Účastníci tábora byli vesměs staří známí a zvlášť od kolií zde moc nových tváří nebylo. Lidé se sem rádi vrací. Celý týden vládne rodinná atmosféra. Nejde tu ani tolik o výcvik, ale o to, že je člověk znova "mezi svými".

Letošní tábor opět pořádala Eva Plíštilová.

Cvičilo se hlavně agility. Začátečníky vedla pořadatelka - Eva. Pokročilé si vzala na starost Ivana Patáková.Velmi početnou skupinkou byli i zájemci o výcvik dogdancingu, který vedla světoznámá Alena Smolíková.Nejméně zájemců bylo o výcvik obedience - malá skupinka pod vedením Aleny cvičila obedienci chvíli a brzy začala také tančit,
"jsou prázdniny, odpočinek, tak je potřeba nějaký zábavný sport."
Na táboře cvičila i štěňátka. Štěněčí školku vedla opět Eva Plíštilová.

Občerstvení v kantýně zajišťovala ochotná Lucie Plíštilová.

Celý týden provázelo chladnější, neletní počasí. Snad jen po dva dny bylo trochu tepleji. Chlupáčům, ani odolným majitelům to moc nevadilo. Co však táborníkům vadilo, byly bouřky. Prakticky každou noc se nad stany pořádalo pekelné představení.

Pilně se cvičilo každý den ve dvou blocích - dopoledním a odpoledním. Jen ve středu odpoledne bylo volno, aby si psi mohli odpočinout. Majitelé neodpočívali. Odpoledne bylo plné přátelských sportovních utkání.

Páteční večer patřil vydařené dražbě obrázků. Autory byli účastníci tábora a výtěžek dražby šel na kočičí útulek v Lounech.

Sobotní den patřil již tradičně závěrečným soutěžím. Zvláštností letošního tábora byl i počet drobných zranění, onemocnění a dřívějších odjezdů. Do soboty vydržela snad jen polovina účastníků. Závěrečné závody v agility, stíhačce (agility parkur postavený do kruhu, kdy vyráží z protilehlých dva psy a vyhrává ten, kdo první oběhne kruh do výchozího bodu) a tzv. Lounském lítání (sranda závodu na konec), tak byly poznamenány nižší účastí. Kdo se však zúčastnil, nelitoval - pro vítěze bylo připraveno množství cen. Jen pár účastníků měla i soutěž "Miláček Lassie" o nejhezčí a nejšikovnější štěně tábora.

Na závěr pak předvedli své dovednosti členi dogdancingové skupinky.

Příjemný týden byl u konce. Byly rozdány ceny vítězům a pamětní listy. Každý se pomalu rozjížděl domů. Nezbývá, než si přát, abychom se tam za rok znovu potkali - a snad i ve větším počtu, se starými známými i s novými tvářemi.

( Osobně mi přijde líto, že nikde není předem oznámeno, kdo bude trenérem. Jistě by to nalákalo více lidí. Samozřejně by se našlo i několik dalších "chybiček", ale je to příjemný tábor v milém prostředí a snad si své účastníky najde i příští rok.

Foto Pavla Bártová
Foto Monika Setichovská
Foto Monika Kolátková
Foto Veronika Kučeriková

Pavla Bártová

Aktivně se tábora zúčastnilo 10 dlouhosrstých kolií. (celkový počet DK na LVT byl 13)

 

TOPlist